Asset Publisher
Leśne nowości podczas Targów FOREST SHOW
Delegacja z Nadleśnictwa Piaski uczestniczyła w 21. edycji targów FOREST SHOW w miejscowości Krzywa.
W wydarzeniu brało udział ok. 50 wystawców. Oprócz firm oferujących specjalistyczny sprzęt do pracy w lesie nie zabrakło także lokalnych organizacji społecznych czy stoisk oferujących porady prawne w zakresie leśnictwa oraz prawa pracy. Nie brakowało również atrakcji dla najmłodszych uczestników wydarzenia oraz konkursów dla operatorów maszyn leśnych, podczas których oceniano czas oraz precyzję zawodników.
Na terenie targów dominowały maszyny, z którymi leśnicy mają styczność na co dzień - harvestery oraz forwardery, głównie takich producentów jak Rottne, John Deere, Komatsu, czy EcoLog. Nie zabrakło również debiutantów na naszym rynku - prezentowano sprzęt czeskiej firmy Novotny, który od 20 lat używany jest u naszych południowych sąsiadów. Oprócz maszyn wąsko wyspecjalizowanych, można było obejrzeć głowice harvesterowe, które można zagregować z ciągnikami rolniczymi lub koparkami. Takie rozwiązanie pozwala na szersze spektrum zastosowania maszyny i jest dobrym rozwiązaniem dla firm, dla których pozyskanie drewna jest działalnością dodatkową. Oprócz nowoczesnego sprzętu do pozyskania drewna, przedstawiona była również oferta wciągarek linowych, dołączanych do ciągnika a także urządzenia, które mogą być pomocne przy pozyskaniu drewna w trudnych warunkach
Oprócz wyżej wspomnianego sprzętu, można było podziwiać pojazd wyposażony w ok. 20 metrowy wysięgnik zakończony tarczą, służącą do przycinania gałęzi. - Miałem okazję obserwować pracę takiego urządzenia podczas przycinania gałęzi przy linii energetycznej na terenie naszego nadleśnictwa. Obsługa tego typu maszyn wymaga bardzo dużej precyzji. Podobno zarówno operatorów, jak i samego sprzętu tego rodzaju pracującego w naszym kraju można policzyć na palcach jednej ręki – zaznacza podleśniczy Mikołaj Multański. Oprócz mulczerów, łuparek, sadzarek, maszyn do produkcji biomasy, zaprezentowano bardzo ciekawy sprzęt produkcji czeskiej, który automatyzuje proces grodzenia upraw.
Nowością był elektryczny robot autonomiczny ORIO francuskiej firmy NAIO, Jest on w stanie zastąpić większość prac wykonywanych przez człowieka na szkółce leśnej. Wykonuje takie czynności jak przygotowanie podłoża po orce, siew, pielenie, nawożenie, okrywanie włókniną, opryski, czy podcinanie korzeni. Robot jest wyposażony w bardzo dokładny system GPS, kamery, oraz system który umożliwia zdalne prace serwisowe. Każde koło posiada skręt 180 stopni, co pozwala na swobodne zawracanie i manewrowanie w ciasnych miejscach.
W obliczu postępującej informatyzacji i mechanizacji każdej sfery naszego życia, należy brać pod uwagę, że dotyczy ona także prac leśnych. Być może powinna ona być szczególnie wdrażana w sektor usług leśnych z uwagi na jego dużą wypadkowość i uciążliwość dla organizmu. Wydarzenia tego rodzaju dają możliwość obserwacji postępującej mechanizacji usług, a także kierunków w których ona zmierza.