Asset Publisher Asset Publisher

Powiększamy rezerwat – chronimy przyrodę dla przyszłych pokoleń

Na początku października, w leśnictwie Siedlec, odbyło się spotkanie terenowe, podczas którego podjęto decyzję o zwiększeniu powierzchni ochrony rezerwatu przyrody „Bodzewko”. Rezerwat "Bodzewko" jest jednym z czterech rezerwatów przyrody Nadleśnictwa Piaski. Został ustanowiony w 1959 roku. Obecna powierzchnia rezerwatu, która wynosi 1,31 ha, zostanie zwiększona o ponad 7 ha lasu dębowo-lipowego. Dodatkowo wyznaczona została ponad14-hektarowa otulina zabezpieczająca rezerwat.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu (Zastępca Dyrektora i Regionalny Konserwator Przyrody – Jacek Przygocki), Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (Naczelnik Wydziału Ochrony Lasu – Marlena Kowalkowska i Starszy Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przyrody – Przemysław Lewandowski) oraz Nadleśnictwa Piaski (Nadleśniczy - Ireneusz Niemiec, Zastępca Nadleśniczego – Ryszard Szymankiewicz i Inżynier Nadzoru – Maciej Praczyk). 
 
Zdjęcie przedstawia przedstawicieli uczestniczących w lustracji terenowej dotyczącej planowanego zwiększenia rezerwatu "Bodzewko". (fot. archiwum nadleśnictwa, M. Praczyk)
 
Rezerwat przyrody to jedna z form ochrony przyrody, której celem jest zachowanie szczególnie cennych ekosystemów oraz siedlisk gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Są to miejsca pozostawione w stanie naturalnym lub mało zmienionym, wyróżniające się swoimi wartościami przyrodniczymi, kulturowym i naukowymi. Działalność człowieka jest tu maksymalnie ograniczona, tak aby umożliwić przyrodzie rozwój w naturalnym rytmie. 
 
Na pierwszym planie zdjęcia znajduje się drzewo z namalowaną białą literą "R" i znajdującym się pod nią białym paskiem. W ten sposób oznaczona została granica rezerwatu przyrody. (fot. archiwum nadleśnictwa, I. Niemiec)
 
Rezerwaty przyrody:  

- to obszary zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym;

- wyróżniają się m.in. wartościami przyrodniczymi, naukowymi i kulturowymi;

- podstawowym narzędziem ochrony rezerwatu przyrody jest plan ochrony sporządzany na okres 20 lat;

- podstawowym zadaniem planu ochrony przyrody jest określenie zadań, które należy wykonać, aby zachować wyjątkowy charakter rezerwatu 
 
W naszym nadleśnictwie znajdują się aż cztery rezerwaty przyrody:
 
1. Rezerwat przyrody „Bodzewko” – jego celem jest zachowanie naturalnego lasu lipowego i ekosystemu grądu (tzn. lasu, w którym rosną graby i dęby). Rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Siedlec, zajmuje obecnie powierzchnię 1,31 ha i to właśnie on zostanie wkrótce powiększony.
 
2. Rezerwat przyrody „Pępowo” – tutaj, celem ochrony jest zachowanie ekosystemu lasu mieszanego (tzn. takiego, w którym rosną zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste) oraz naturalnych procesów, które w nim zachodzą. Dodatkowym celem jest też renaturalizacja (przywracanie stanu pierwotnego) tej części lasu, gdzie, w wyniku wcześniejszej ingerencji człowieka, dominuje modrzew. Rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Dobrapomoc i zajmuje powierzchnię 12,21 ha. 
 
3. Rezerwat przyrody „Czerwona róża” – celem tego rezerwatu jest ochrona cennego fragmentu lasu dębowego (Calamagrostio arundinaceae-Quercetum petraeae) i zachodzących w nim spontanicznych procesów dynamiki ekosystemów. Znajduje się na terenie leśnictwa Dobrapomoc i zajmuje powierzchnię 5,36 ha. 
 
4. Rezerwat przyrody „Dębno” – tutaj chronione są fragmenty lasu mieszanego z okazałymi dębami i stanowiskiem znajdującego się pod ochroną, jednego z największych europejskich chrząszczy – kozioroga dębosza (Cerambyx cerdo). Rezerwat położony jest w leśnictwie Dębno i zajmuje powierzchnię 8,03 ha. 
 
Każdy z tych rezerwatów pełni ważną funkcję w ochronie lokalnej bioróżnorodności. Są to kluczowe obszary ochrony przyrody, gdzie ekosystem leśny może rozwijać się w swoim naturalnym tempie. Dzięki nim nie tylko chronimy unikalne gatunki roślin i zwierząt, ale także przyczyniamy się do zachowania naturalnych procesów, które wpływają na całą okoliczną przyrodę. 
 
Zdjęcie przedstawia fragment rezerwatu przyrody "Bodzewko" z tzw. martwym drewnem, czyli obumarłymi fragmentami drzew, które pozostają w lesie, ulegając samoistnemu procesowi rozkładu. (fot. archiwum nadleśnictwa, I.Niemiec)
 
 
 
Dlaczego zwiększamy powierzchnię rezerwatu „Bodzewko”?  
 
Decyzja o powiększeniu rezerwatu wynika przede wszystkim z potrzeby lepszej ochrony unikalnych fragmentów naszych lasów. Obecne granice rezerwatu obejmowały już cenne obszary, jednak przeprowadzona lustracja potwierdziła, że w jego sąsiedztwie znajduje się równie wartościowa przyroda, którą warto objąć ochroną – nadleśniczy Ireneusz Niemiec
 
Decyzja o powiększeniu jednego z rezerwatów została podjęta podczas przeprowadzonej lustracji terenowej. Potwierdziła ona, że w sąsiedztwie rezerwatu znajdują się cenne tereny leśne, które również wymagają ochrony. W związku z tym, postanowiliśmy aż siedmiokrotnie zwiększyć jego obecną powierzchnię. 
Dodatkowo, wokół rezerwatu, wyznaczyliśmy ponad 14-hektarową otulinę, czyli dodatkową strefę ochrony, która ma zabezpieczyć go przed zagrożeniami zewnętrznymi, wynikającymi z działalności człowieka.
 
Dzięki zwiększeniu powierzchni rezerwatu, będziemy mogli lepiej zabezpieczyć zarówno istniejące ekosystemy, jak i wspierać naturalne procesy, które są kluczowe dla zachowania bioróżnorodności. Nowe obszary objęte ochroną przyczynią się do jeszcze skuteczniejszej ochrony lokalnej przyrody. 
 
 
Zdjęcie przedstawia martwe drewno. Pełni ono niezwykle ważną rolę ekologiczną. To naturalne schronienie i siedlisko dla wielu gatunków. Proces rozkładu martwego drewna wzbogaca glebę w składniki odżywcze, co sprzyja regeneracji lasu i podtrzymuje naturalne cykle życia w ekosystemie. Chroniąc martwe drewno, wspieramy bioróżnorodność i zapewniamy lasom naturalny rozwój. (fot. archiwum nadleśnictwa, M.Praczyk)
 
Rezerwaty przyrody to prawdziwe leśne skarby naszych lasów. To miejsca, gdzie przyroda rozwija się w swoim naturalnym rytmie, a człowiek pełni jedynie rolę obserwatora i opiekuna. My, leśnicy, czuwamy nad tymi terenami, dbając o to, aby cenne gatunki roślin i zwierząt miały tutaj bezpieczne schronienie. Rozszerzenie rezerwatu „Bodzewko” to kolejny krok w stronę zrównoważonej gospodarki leśnej oraz dbałości o naszą przyrodę, która stanowi dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.