Wydawca treści Wydawca treści

Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Piaski

Lasy Państwowe wyznaczyły w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów ustawy o lasach. To efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

  Program "Zanocuj w lesie" w Nadleśnictwie Piaski

    Nadleśnictwo Piaski wyznaczyło specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 1500 ha, gdzie miłośnicy nocowania "pod chmurką" mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie przepisów ustawy o lasach. Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do pobytu w Nadleśnictwie Piaski. Przygotowaliśmy do Waszej dyspozycji obszary, oddalone od największych miast naszego regionu - Śremu, Gostynia, Rawicza,  gdzie każdy znajdzie dla siebie miejsce, aby odpocząć na łonie natury.

Mapa poglądowa przygotowanego dla Was obszaru w Nadleśnictwie Piaski


Lokalizacja widoczna jest również na mapie: RDLP Poznań
oraz z poziomu aplikacji mBDL https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US  (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 iPhone, z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. regulaminem korzystania z obszaru (do pobrania w załączeniu) z informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać.  Na wskazanych obszarach nie ma możliwości rozpalania ognisk ani korzystania z kuchenek gazowych. 

2. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

3. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu - link

4. Aktualne prace z zakresu gospodarki leśnej  w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", będą prowadzone w pododdziałach leśnych:
- leśnictwo Miranowo: 119b
- leśnictwo Karzec: 4f, 4g, 5a, 5c, 6b, 7m, 9x

- leśnictwo Kawcze: 85h, 85i, 86a, 88f, 88j, 89m
- leśnictwo Krasnolipka:  227b, 227k, 227m, 227n, 231g, 232j, 235h, 237r, 239c

 Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!

5. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na teren, w którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Obszary wyznaczone przez Nadleśnictwo Piaski znajdują się na terenie następujących obwodów łowieckich:

  • obszar w Leśnictwie Zawory (oddz. 14-19) obwód łowiecki nr 324 dzierżawiony przez KŁ nr 74 „Ostoja” Śrem
  • obszar w Leśnictwie Zawory (oddz. 39-44) obwód łowiecki nr 326 dzierżawiony przez KŁ nr 76 „Knieja” Książ Wlkp.
  • obszar w Leśnictwach Ostrowieczno (oddz.144,148-149) i Stawiszyn (oddz.73-79) obwód łowiecki nr 328 dzierżawiony przez WKŁ nr 425 „Kszyk” Wrocław
  • obszar w Leśnictwie Miranowo  (oddz. 111-119) obwód łowiecki nr 418 dzierżawiony przez KŁ nr 19 „Jeleń” Piaski
  • obszar w Leśnictwie Karzec (oddz. 4-12) obwód łowiecki nr 430 dzierżawiony przez KŁ nr 5 „Dzik” Leszno
  • obszar w Leśnictwie Kawcze (oddz. 84-89) obwody łowieckie nr 480 i 482 zarządzane przez Nadleśnictwo Piaski
  • obszar w Leśnictwie Krasnolipka (oddz. 225-239) obwód łowiecki nr 484 dzierżawiony przez KŁ nr 31„Safari” Chojno
  1. terminy polowań zbiorowych znajdziecie na stronach internetowych gmin: Śrem, Książ Wielkopolski, Dolsk, Borek Wlkp., Gostyń, Piaski, Krobia, Poniec, Pakosław, Rawicz. Oprócz polowań zbiorowych mogą odbywać się na w/w obszarach rownież polowania indywidualne.

6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link dostępny do pobrania na dole strony] oraz przesłanie go na adres piaski@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Marta Szewczyk

e-mail: marta.szewczyk@poznan.lasy.gov.pl; tel.: +48 655739080 lub 609640051

 Nadleśnictwo Piaski przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Informujemy, że dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach Programu „Zanocuj w lesie” dostępna jest specjalna, anonimowa ankieta. Pierwsze wyniki ankiety będą analizowane i przedstawione zbiorczo po okresie pół roku od uruchomienia procesu zbierania opinii (ankiet). Link do ankiety dla użytkowników: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl