Wydawca treści Wydawca treści

Pomysł na wypoczynek w Nadleśnictwie Piaski

Serdecznie Państwa zapraszamy do aktywnego spędzania czasu na terenie Nadleśnictwa Piaski. Ścieżki przyrodnicze, miejsca postoju czy leśne ostępy czekają na wszystkich spragnionych „natury” blisko domu.

    Nadleśnictwo Piaski położone jest na południe od Poznania w województwie wielkopolskim na terenie sześciu powiatów i osiemnastu gmin.

Obszar terytorialnego zasięgu działania naszego nadleśnictwa obejmuje 144 tys.  ha i jest największym w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. To sprawia, że na naszym terenie znajduje się wiele ciekawych miejsc, wśród nich jeziora, z których największe  to: Dolskie Wielkie, Grzymisławskie, Ostrowieczno, Lubiatówko, Jarosławskie, Nowiec, Trąbinek, Mełpińskie oraz Cichowo i Mórka.

Jez. Jarosławskie, fot. D.Żok

    Na terenie nadleśnictwa występuje szereg roślin i zwierząt podlegających ochronie gatunkowej. Z roślin wymienić należy jarząb brekinię, wawrzynka wilczełyko, lilię złotogłów, skrzyp olbrzymi. Poznając nasze lasy bez większego problemu można znaleźć stanowiska jarzębu brekinii między innymi w Leśnictwach: Miranowo, Siedlec, Dobrapomoc. Natomiast ze zwierząt bytują u nas bocian czarny, kania ruda oraz bielik i bóbr europejski. Zamyślając się, patrząc w letnie niebo można mieć odrobinę szczęścia i zobaczyć bielika – najbardziej okazałego ptaka naszych terenów.

 

Lilia złotogłów, fot. K.Moroz

Bóbr europejski, fot. K.Moroz

Na terenie Nadleśnictwa Piaski znajdują się cztery rezerwaty przyrody: „Czerwona Róża” chroniący modrzewie, „Pępowo” z okazałymi dębami i modrzewiami, „Bodzewko” z lipą drobnolistną , „Miranowo”, „Torfowisko w Gostyniu Starym” oraz „Dębno”, gdzie podczas spaceru ścieżką przyrodniczo-leśną „Dębno” możemy natknąć się na ślady żerowania kozioroga dębosza - jednego z największych europejskich chrząszczy, a także 300 letni dąb „z twarzą” oraz bluszcz pospolity.    

Rezerwat przyrody "Pępowo", fot. M.Rybacki

 

Kozioróg dębosz, fot. K.Świtalski

    Wiele z zakątków zostało specjalnie przygotowanych, aby podczas aktywności fizycznej dodatkowo zapoznać się z tematem gospodarki leśnej oraz zasadami funkcjonowania przyrody.

Amatorzy wycieczek rowerowych mogą skorzystać z licznych tras i szlaków rowerowych. Przez nasze tereny leśne przebiega trasa rowerowa łącząca trzy gminy (Gostyń, Piaski, Borek) im. Kaspra Miaskowskiego.

Początek trasy rowerowej im. Kaspra Miaskowskiego, fot. R.Szymankiewicz



Po drodze można zobaczyć między innymi tzw. „Szwajcarię Godurowską” z dębem „Kasper”, urokliwą dolinę rzeki Dąbrówki a także łąki obrzańskie.

 

Rzeka Dąbrówka w "Szwajcarii Godurowskiej", fot. K.Moroz

    Z kolei na terenach rawickich aktywnie można czas spędzić na „Rawickim Mickiewiczowskim Szlaku Rowerowym”, który poświęcony jest miejscom związanym z pobytem Adama Mickiewicza. W pobliżu Rawicza w uroczysku Dębno znajduje się obelisk, upamiętniający miejsce śmierci w 1863 roku Stefana Bobrowskiego – jednego z przywódców Powstania Styczniowego. Przemierzając lasy w okolicach Konarzewa, Karca i Dębna Polskiego, spotkamy leśne kapliczki poświęcone różnym świętym, umieszczone na łonie natury sprzyjają refleksji i zadumie.

Kapliczka z Jezusem Frasobliwym w Leśnictwie Kawcze, fot. M.Rybacki

   Tereny nadleśnictwa leżące w powiecie śremskim także oferują wiele urokliwych miejsc w Dorzeczu Warty. Na zwiedzających czekają szlaki rowerowe jak: „Jarosławski”, „Trakt Błażejewski”, „Pagórki Dolskie”, „Dziesięciu Jezior”, „Wokół Jeziora Dolskiego”, czy „Kosynierów”.

 

Rzeka Warta, fot. D.Żok

Dla celów poznawczych utworzone zostały ścieżki edukacyjne:

Ścieżka Przyrodniczo-Leśna „Dębno”

Ścieżka Edukacyjna „Miranowo”

Ścieżka Przyrodniczo – Leśna „Gatunki drzew leśnych”

Na wyznaczonych punktach przystankowych dowiedzieć się można jak rośnie las, jakimi mechanizmami rządzi się ekosystem leśny oraz jakie prace wykonuje leśnik podczas codziennych zajęć.

 

Jeden z punktów na ścieżce edukacyjnej "Miranowo", fot. R.Weber

   Specjalnie dla państwa przygotowaliśmy miejsca postoju położne na całym terenie nadleśnictwa.  Będąc w lesie zawsze znajdziecie miejsce, gdzie można odpocząć w trakcie  pieszej czy rowerowej wycieczki.  

Miejsce postoju w L. Miranowo, fot. R.Szymankiewicz

      Staramy się, by każdy gość naszego nadleśnictwa był w pełni usatysfakcjonowany przeżyciami,  jakich doznał, obcując z przyrodą na naszym obszarze.  Nadleśnictwo Piaski codziennie stara się, żeby powiedzenie „nie było nas był las, nie będzie nas będzie las”, było ciągle aktualne.

     Lasy Państwowe są dostępne dla wszystkich - gwarantuje to ustawa o lasach. Jednak w szczególnych przypadkach nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na administrowanym przez nadleśnictwo terenie. Zawsze robi to, aby chronić przyrodę lub zapewnić bezpieczeństwo ludziom.

Aktualne zakazy wstępu do lasów na mapie

Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy wprowadza zakaz wstępu do lasu, jeśli:

  • drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone. Zakaz zapewnia wtedy bezpieczeństwo ludziom - np. w lesie, w którym przeszedł huragan, nadłamane drzewa stanowią dla ludzi duże zagrożenie;

  • występuje duże zagrożenie pożarowe- aby człowiek nie wywołał w lesie pożaru;

  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna (np. ratownicze zabiegi agrolotnicze).

Tekst: T.Kwieciński