Asset Publisher Asset Publisher

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim

Bieżący rok to bardzo wyjątkowy czas dla naszego Narodu. W ostatnich miesiącach na terenie całego kraju odbyło się wiele uroczystości patriotycznych, upamiętniających 100. rocznicę odzyskania Niepodległości. I choć 11. listopada to bez wątpienia ważna dla wszystkich Polaków data, mieszkając w Wielkopolsce, nie możemy zapomnieć o wydarzeniach, które miały miejsce w grudniu 1918 roku. Wtedy wybuchło Powstanie Wielkopolskie. I to właśnie ono stało się powodem, dla którego 15. listopada 2018r. spotkaliśmy się na terenie Leśnictwa Krasnolipka.

W ostatnich miesiącach Nadleśnictwo Piaski brało udział w wielu patriotycznych wydarzeniach związanych ze 100.leciem odzyskania niepodległości  (więcej - TUTAJ). Jednak mówiąc o Niepodległej Polsce nie mogliśmy zapomnieć o naszej małej ojczyźnie - wielkopolskiej ziemi. W czwartek, 15. listopada, spotkaliśmy się przy pomniku por. Stanisława Kamińskiego, by złożyć kwiaty, zapalić znicz i wspólnie posadzić dęby w pobliskim lesie. W ten sposób uczciliśmy nadchodzącą rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 

Dla nas, Wielkopolan, powstanie, które wybuchło 27. grudnia 1918 roku, ma ogromne znaczenie. Chociaż 11. listopada dał Polakom upragnioną przez 123 lata wolność, ziemia wielkopolska cały czas znajdowała się w rękach niemieckiego zaborcy. Chęć przynależności do odradzającego się państwa polskiego pchnęła Wielkopolan do wyzwoleńczej walki. 27. grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Zryw okazał się zwycięski - wielkopolska ziemia stała się częścią II RP.


Patriotyczna uroczystość rozpoczęła się przed godziną 10. na parkingu leśnym znajdującym się w Leśnictwie Krasnolipka, przy skrzyżowaniu dróg miedzy miejscowościami: Szymanowo – Słupia Kapitulna, a Sikorzyn – Sarnowa. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych samorządów, członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz uczniowie pobliskich szkół.

Po przywitaniu gości, wszyscy wspólnie udali się do znajdującego się w pobliskim lesie pomnika por. Stanisława Kamińskiego.

Tam odbyła się pierwsza część uroczystości. Nadleśniczy Tomasz Kwieciński oraz przedstawiciel lokalnego samorządu, Jakub Moryson, przybliżyli zgromadzonym historię Powstania Wielkopolskiego, a delegacje zaproszonych gości złożyły wieńce. 

 

Kolejna część spotkania miała miejsce na powierzchni zrębowej, kilkaset metrów dalej. Tam wspólnie posadziliśmy  1000 sadzonek dębów. Stały się one symbolem pamięci o poległych w walkach powstańczych i żywym pomnikiem upamiętniającym zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.Wiosną planowane jest dosadzenie w tym miejscu sadzonek iglastych.  

Wszystkim, którzy uczestniczyli z nami w  uroczystości, serdecznie dziękujemy. Gwarantujemy, że będziemy dbać o wspólnie posadzony las. Dołożymy wszelkich starań, by nasza wspólna praca zaowocowała pięknym, „patriotycznym” lasem, który nie pozwoli zapomnieć  przyszłym pokoleniom o Wielkopolskiej historii. 

 

zdjęcia: Maciej Rybacki