Lista aktualności Lista aktualności

Wspomnienie wielkopolskiego powstańca

W miniony piątek, 17.09.2021 roku, przy leśniczówce w Zaworach, odbyła się uroczystość upamiętniająca lokalnego patriotę, Maksymiliana Cygalskiego.

Jak co roku, w dniu urodzin Maksymilina Cygalskiego, przy pomniku znajdującym się przy leśniczówce w Zaworach spotkali się przedstawiciele lokalnych władz i instytucji, uczniowie pobliskich szkół oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości, by wspólnie uczcić pamięć historycznego bohatera.


Zdjęcie przedstawia uczestników uroczystości upamiętniającej Maksymiliana Cygalskiego

 

Towarzystwo Miłośników Ziemi Śremskiej uczciło to wydarzenie zorganizowanym przez siebie rajdem rowerowym, zaś uczniowie pobliskich szkół wraz z Gminą Książ Wlkp. przybyli na miejsce, po wcześniejszym posadzeniu miododajnych drzew w pobliskiej miejscowości. Na miejsce upamiętnienia bohatera prowadziła ich ścieżka edukacyjna znajdująca się w pobliskim lesie.


Po dotarciu na miejsce, przy kamieniu poświęconemu Cygalskiemu miała miejsce oficjalna część uroczystości. Uczniowie przygotowali krótki występ artystyczny, a zaproszeni goście złożyli kwiaty i zapalili znicze ku pamięci Cygalskiego.

Zdjęcie przedstawia uczniów podczas występu upamiętniającego Maksymiliana Cygalskiego


Po części oficjalnej na uczestników spotkania czekał miły poczęstunek, a każdy zainteresowany mógł zgłębić tajniki przyrodniczej wiedzy, przy przygotowanym przez nas stoisku edukacyjnym.

Zdjęcie przedstawia stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Piaski

 

Zdjęcie przedstawia stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Piaski


Tegoroczne spotkanie zapewne na długo wpisze się w pamięć wszystkich uczestników. Dzięki obecności córki i wnuczki Powstańca, na chwilę mogliśmy przenieść się w przeszłość. W historii Cygalskiego mogliśmy zobaczyć nie tylko bohatera – powstańca, ale także równie dzielną i odważną osieroconą córkę, której tęsknota za ojcem towarzyszy przez całe życie. Była to doskonała i wzruszająca lekcja historii.