Lista aktualności Lista aktualności

Szósta edycja akcji #sadziMY - posadź drzewo z leśnikami

Już 12 kwietnia odbędzie się szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego sadzenia drzew. W roku stulecia istnienia Lasów Państwowych leśnicy przygotowali aż milion sadzonek. Można je otrzymać we wszystkich nadleśnictwach w Polsce.

Lasy i drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny i uniwersalny surowiec – drewno, który ma ponad 30 tysięcy zastosowań.

Praca, a często i życie leśników, są nieodzownie związane z drzewami. To my inicjujemy naturalne odnowienia nowego pokolenia lasu, sadzimy, pielęgnujemy i dbamy o drzewa. By zachęcić obywateli do udziału we wspólnej akcji sadzenia drzew, udostępnimy milion sadzonek rodzimych gatunków. To ważne, aby przy okazji edukować, że te gatunki nie zaburzają bezpieczeństwa ekosystemów. Akcja #sadziMY jest wkładem Lasów Państwowych w realizację unijnego celu posadzenia trzech miliardów drzew w krajach Wspólnoty – informuje Witold Koss, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Przypomnijmy - Unia Europejska zobowiązała się, że do 2030 r. posadzi dodatkowe trzy miliardy drzew. Zobowiązanie to wpisuje się w unijne działania na rzecz odbudowy zasobów przyrodniczych w Europie i przeciwdziałania zmianie klimatu. Dzięki realizowanej przez Lasy Państwowe akcji #sadziMY każdy z nas może przyłączyć się do realizacji unijnego celu dla klimatu i przyrody.

Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw. Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. W najbliższy piątek 12 kwietnia br. będziemy czekać na Państwa w godzinach od 9:00 do ok. 14:00 przed wejściem  do biurowca Nadleśnictwa Piaski przy ul. Drzęczewskiej 1. Dodatkowo w sadzonki będzie można się zaopatrzyć przy Gostyńskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, ul. Hutnika 4 oraz przy Centrum Kultury i Bibliotece w Piaskach, ul. Strzelecka 4.

Rozdajemy każdemu zainteresowanemu akcją, bezpłatnie sadzonki polskich gatunków drzew leśnych. Liczba sadzonek jest ograniczona, dlatego kto pierwszy nas w tym dniu odwiedzi, ten otrzyma swoją małą sadzonkę. Przygotujemy sadzonki o wys. około 20-45cm (gatunki: lipa drobnolistna, klon jawor, sosna zwyczajna, jarząb pospolity i inne). Po odbiór drzewek warto przyjść z własnym opakowaniem, które zabezpieczy korzenie drzewek przed wysuszeniem. Drzewka można przechować przez kilka dni przed wysadzeniem, układając płasko na gruncie i przesypując korzenie wilgotnym piaskiem.

Zapraszamy serdecznie do włączenia się w akcję.