Lista aktualności
Liczymy zwierzynę - inwentaryzacja na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny
W marcu na terenie naszego Nadleśnictwa odbyła się coroczna inwentaryzacja zwierzyny, której celem było oszacowanie liczebności poszczególnych gatunków, które występują w naszych lasach.
Jedną z metod inwentaryzacji jest liczenie zwierzyny przy wykorzystaniu sztucznego światła, przeznaczone głównie do zwierzyny drobnej. To właśnie tą metodą odbyło się liczenie zwierzyny na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny w Nadleśnictwie Piaski.
Do zwierzyny drobnej należą: lis, jenot, borsuk, kuna, norka, tchórz, szop, piżmak, zając, dziki królik oraz ptaki łowne.
Jak wygląda inwentaryzacja zwierzyny?
Przebiega ona po zapadnięciu zmierzchu. W metodzie "reflektorowej" konieczna jest obecność co najmniej trzech osób: kierowcy, osoby trzymającej reflektor oraz obserwatora. Z wolno jadącego samochodu, przy zastosowaniu światła reflektora oświetlany jest pas, równoległy do trasy przejazdu. Obserwatorzy siedzący w aucie powinni posiadać lornetki i prowadzić rejestr wszystkich spostrzeżonych w świetle zwierząt.
Kiedy dokonuje się inwentaryzacji?
Liczenie przy użyciu sztucznego światła przeprowadza się późną jesienią lub wczesną wiosną, ze względu na dobrą widoczność spowodowaną brakiem upraw rolnych. Trasa przejazdu powinna stanowić nie mniej niż 10 km i reprezentować różnorodne łowiska. Podczas przeprowadzania inwentaryzacji tą metodą ważne są warunki klimatyczne (temperatura, wiatr, opady, grubość pokrywy śnieżnej). Najodpowiedniejsze są wieczory bez opadów deszczu, mgły czy silnego wiatru. Zaletą tej metody jest możliwość równoczesnego zarejestrowania kilku gatunków - m.in. lisa, zająca, kuropatwy czy sarny.
Inwentaryzacja zwierzyny na terenie obwodu łowieckiego nr 483 obejmowała 10 tras, których łączna długość wynosi 30,5 km. Liczenie na każdej trasie wykonano dwukrotnie. Zagęszczenie oblicza się w oparciu o średnią liczbę zaobserwowanej zwierzyny danego gatunku w oświetlonym pasie i określonej jego powierzchni.
Przy pomocy kamery termowizyjnej, na terenie tego obwodu udało się zinwentaryzować 330 saren, 85 zajęcy oraz 15 lisów. Po przeliczeniu, na 100 ha obwodu przypada 9,31 sztuk zajęcy.
Dane, które uzyskaliśmy podczas inwentaryzacji posłużą dalej do opracowywania rocznych planów łowieckich.