Lista aktualności
Czas w las. Leśne ścieżki edukacyjne
Już prawie połowa lata za nami. Za oknami piękne słońce, a temperatura na dworze nie daje zapomnieć o tym, że trwają wakacje. Nadchodzący weekend również zapowiada się słoneczny i upalny. Może warto skorzystać z pogody i wybrać się w tym czasie do lasu?
Oczywiście, że warto! Spacer leśnymi dróżkami, wśród odgłosów ptaków i krzątających się w zaroślach zwierząt, to doskonały pomysł na wypoczynek. Czy jest lepsze miejsce na schowanie się przed palącymi promieniami słonecznymi, niż zacienione przez korony drzew, leśne szlaki?
Przekonajcie się sami i spędźcie choć chwilę w otoczeniu przyrody. A sposobów na taki wypoczynek jest wiele, tak jak i wiele wartych odwiedzenia miejsc.
Wśród nich są m.in. ścieżki edukacyjne, znajdujące się w lasach naszego nadleśnictwa. Przy okazji pieszych i rowerowych wycieczek, możecie poznać wiele leśnych ciekawostek i wrócić do domu naładowani dużą dawką przyrodniczej wiedzy.
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.
ścieżka przyrodniczo – leśna „Miranowo”
Pierwszą ścieżką, którą chcemy Wam zaproponować jest ścieżka przyrodniczo – leśna „Miranowo”. Liczy ona zaledwie 3,5 kilometra i przebiega przez wybrane, ciekawe fragmenty leśnictwa Miranowo. Początek trasy wyznacza skrzyżowanie pięciu dróg leśnych, znajdujące się na trasie prowadzącej z Dolska do Miranowa. Ścieżka składa się z 16 przystanków przekazujących informację dotyczące m.in. poszczególnych gatunków drzew, faz rozwojowych drzewostanu, pomników przyrody, przebudowy drzewostanu, owadów szkodliwych i pożytecznych oraz mrowisk.
Jednym z ciekawszych punktów trasy jest aleja żywotnika olbrzymiego, gdzie można podziwiać piękne prawie 30-metrowe okazy tego gatunku, który w stanie dzikim występuje tylko na terenie zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej, gdzie osiąga ponad 60 m wysokości.
Spacerując ścieżką można zapoznać się ze znajdującą się przy niej szkółką leśną. W szkółce produkowane są sadzonki drzew leśnych, które co roku wykorzystywane są do odnowień i zalesień lasów całego Nadleśnictwa Piaski. Przy szkółce leśnej znajduje się miejsce na ognisko wraz ze stolikami i ławkami.
ścieżka edukacyjna „Gatunki drzew leśnych”
Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest ścieżka edukacyjna „Gatunki drzew leśnych” znajdująca się w leśnictwie Karzec. Została ona otwarta w czerwcu 2006 roku, a jej długość wynosi 2 km. Na trasie można zapoznać się z 17 gatunkami drzew popularnie występującymi w naszych lasach. Przy każdym z drzew znajduje się tablica edukacyjna szczegółowo opisująca każdy z mijanych gatunków. Tablice dostarczają informacji nie tylko na temat pochodzenia, występowania i morfologii roślin, ale informują także o ciekawostkach z nimi związanych.
Poza elementami edukacyjnymi, w sąsiedztwie ścieżki, znajdują się boiska do piłki siatkowej i nożnej, a pod okazałymi lipami zorganizowano miejsce z drewnianymi ławkami, gdzie można usiąść i w spokoju regenerować siły.
Na terenie ścieżki, co roku, w ramach akcji „Cała Polska Biega” organizowany jest Bieg Wiosny i Bieg Jesieni. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem. Co roku na starcie stają setki osób, chcących aktywnie przebyć leśne ścieżki – biegnąc, spacerując, czy maszerując z "kijkami".
Ścieżka edukacyjna "Dębno"
Na terenie leśnictwa Dębno, w Gminie Rawicz, znajduje się ponad 3-kilometrowa ścieżka edukacyjna "Dębno". Istnieje ona od 1997 roku, a jej zadaniem jest nie tylko przekazywanie informacji na temat środowiska przyrodniczego, ale także umożliwienie zwiedzającym aktywnego i bezpośredniego kontaktu z przyrodą.
Ścieżka składa się z 12 przystanków dotyczących m.in. chronionych gatunków roślin, cyklu życiowego drzewostanu, gospodarki łowieckiej, pomników przyrody, czy martwego drewna. Jednym z ciekawszych elementów ścieżki jest Rezerwat Dębno, w którym zwiedzający mogą podziwiać piękne, 300-letnie dęby rosnące w starym, ponad 170-letnim drzewostanie sosnowym. Na starych dębach można zaobserwować ślady żerowania kozioroga dębosza. Jest to okazały gatunek, rzadko spotykanego w naszych lasach chrząszcza, objętego ochroną.
Ciekawym przystankiem ścieżki jest również ten, dotyczący pomników przyrody. Można tu obserwować piękny okaz siedmiu okazałych buków, wyrastających z jednego pnia.
Ścieżka rozpoczyna się przy leśniczówce Dębno, gdzie znajduje się tablica z mapą, na której wrysowana została cała trasa ścieżki wraz z lokalizacją kolejnych punktów dydaktycznych. Z kolei na końcu ścieżki na zwiedzających czeka wiata ze stołami, ławkami i miejscem na ognisko, a dla zainteresowanych, również strzelnica myśliwska.
ścieżka edukacyjna „Cztery pory roku” w leśnictwie Halin
Kolejna trasa to ścieżka „Cztery pory roku” w leśnictwie Halin, która biegnie wzdłuż parku pałacowego w Osieku, na terenie uroczyska Osiek. Została otwarta w 2012 roku z inicjatywy leśniczego Leśnictwa Halin oraz wójta Gminy Pakosław. Trasa licząca 5 km rozpoczyna się przy siedzibie leśnictwa Halin, w miejscowości Osiek. Tablice edukacyjne znajdują się w 7 charakterystycznych punktach ścieżki. Jeden z nich znajduje się przy zrębie pohuraganowynm, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się ze skalą zniszczeń po huraganie z dnia 23.07.2009 roku. Poza ciekawostkami leśnymi, przemierzając ścieżkę, zwiedzający mogą poznać bogatą historię gminy Osiek, tematykę łowiectwa i historię kultu św. Huberta – patrona myśliwych.
Zachęcamy do odiwedzenia wymienionych miejsc i aktywnego wypoczynku w naszych lasach!