Lista aktualności Lista aktualności

„Dla lasu, dla ludzi” po raz trzeci

Tegoroczna akcja „Dla lasu, dla ludzi” miała w naszym nadleśnictwie aż trzy odsłony. Po leśnictwach Kosowo (powiat gostyński) i Zawory (powiat śremski) przyszedł czas na leśnictwo Kawcze (powiat rawicki).

Zaplanowane spotkanie odbyło się w poświąteczną sobotę 23. kwietnia niedaleko leśniczówki. Chętnych do sadzenia lasu witał wręczając okolicznościową przypinkę podleśniczy Maciej Kubas ze swoim synem – przedstawicielem braci łowieckiej. A przybyli oni samochodami, autobusem, rowerami oraz pieszo.

Zjawili się przedstawiciele między innymi Stowarzyszenia „Klar” z Kawcza, Uniwersytetu Drugiego Wieku z Miejskiej Górki, szkół podstawowych z Miejskiej Górki, Goliny Wielkiej i Pępowa, Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych z Rawicza, gromady zuchowej i OSP z Izbic, PTTK z Rawicza, OSP z Kawcza, PUH ANPO z rodzinami, lokalnych mediów, administracji samorządowej oraz wielu mieszkańców powiatu rawickiego. Nie zabrakło oczywiście wsparcia ze strony części biurowej naszego nadleśnictwa. W sumie około 200 osób chciało połączyć przyjemne z pożytecznym i milo spędzić czas w lesie.


Po przywitaniu i wskazówkach udzielonych przez leśniczego, w asyście Mikołaja Multańskiego (podleśniczy leśnictwa Halin) i Jakuba Niestrawskiego (podleśniczy leśnictwa Karzec), wszyscy ruszyli do sadzenia około 4 tysięcy sztuk dęba, klona zwyczajnego i jawora. Z zapałem i uśmiechem na twarzach sadzący mierzyli się z trudną pracą przy odnawianiu lasu. Po takim wysiłku każdy z chęcią zjadł posiłek regeneracyjny  zorganizowany przez nadleśnictwo, a że pogoda dopisała nikomu do domu się nie spieszyło. Cieszy bardzo fakt, że w sadzeniu brało udział tak wiele dzieci i młodzieży.

Oficjalnymi ambasadorami akcji „Dla lasu, dla ludzi” są dr Andrzej Kruszewicz – ornitolog i podróżnik, Maja Włoszczowska – kolarka górska i Sebastian Karpiel-Bułecka – lider zespołu Zakopower i architekt.  Wydaje się jednak, że w tym dniu było ich dwustu.

Dziękujemy bardzo za przybycie i zaangażowanie!

Tekst: Maciej Rybacki (leśniczy leśnictwa Kawcze)

 

Relacja filmowa z akcji sadzenia lasu w leśnictwie Kawcze (autor P.Prętkowski)

 

Zapraszamy również do obejrzenia reportażu z sobotniej akcji sadzenia lasu przygotowanej przez portal rawicz24.pl