Asset Publisher
Spotkanie szkoleniowe dotyczące przyczyn zamierania drzewostanów dębowych
Z uwagi na brak dokładnych danych związanych z biologią wyrynnika oraz stosowania metod obserwacji ograniczania populacji, z inicjatywy Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku utworzyliśmy w Leśnictwie Dobrapomoc punkt obserwacyjny przebiegu rójki wyrynnika dębowca.
W dniu 22 lipca 2020 roku Zespół Ochrony Lasu w Łopuchówku zorganizował w Nadleśnictwie Piaski spotkanie szkoleniowe, dotyczące przyczyn zamierania drzewostanów dębowych i gradacyjnego występowania szkodników wtórnych dębów. Pogarszający się stan zdrowotny drzewostanów dębowych na Płycie Krotoszyńskiej, spowodowany długoletnimi suszami, żerami szkodników pierwotnych, a następnie wzmożonym pojawianiem się szkodników wtórnych budzi nasz niepokój i powoduje, że staramy się znaleźć metody, które pomogą nam zatrzymać to niekorzystne zjawisko. Spotkanie zostało zorganizowane dla Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie oraz dla Zespołu Ochrony Lasu w Szczecinku, na terenie którego też zaobserwowano podobne symptomy.
H.Jakoniuk z ZOL Łopuchówko podczas prezentacji terenowej (fot. T.Kwieciński)
Z uwagi na brak dokładnych danych związanych z biologią wyrynnika oraz stosowania metod obserwacji ograniczania populacji, z inicjatywy Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku utworzyliśmy w Leśnictwie Dobrapomoc punkt obserwacyjny przebiegu rójki wyrynnika dębowca. Celem punktu obserwacyjnego jest precyzyjne określenie rójki tego szkodnika technicznego, zbadanie skuteczności różnych feromonów (pułapki feromonowe szczelinowe z dwoma różnymi feromonami oraz pułapki klasyczne), sprawdzenie terminu pojawu owadów, określenie momentu wgryzania się wyrynnika w drewno. Mamy nadzieję, że podjęte działania pomogą lepiej poznać ten gatunek i wykorzystać w praktyce wyniki obserwacji w celu ograniczania skutków gradacyjnego występowania wyrynnika.