Asset Publisher Asset Publisher

Sowy nie śpią, my też! Kolejna Noc Sów za nami! [FILM]

W miniony piątek, 7.03.2025r., w izbie leśnej naszego nadleśnictwa, odbyło się spotkanie edukacyjne zorganizowane w ramach ogólnopolskiej Nocy Sów. W Nadleśnictwie Piaski zajęcia poświęcone tym niezwykłym ptakom miały miejsce już po raz czwarty.

W tegorocznej Nocy Sów wzięli udział przedstawiciele szkoły podstawowej w Piaskach, wychowankowie pobliskiego domu dziecka oraz my – leśnicy z rodzinami.

Zdjęcie przedstawia uczestników Nocy Sów (fot. archiwum nadleśnictwa)


Tegoroczny sowi wieczór w naszym nadleśnictwie był naprawdę wyjątkowy! To już czwarte takie spotkanie, ale za każdym razem emocje są równie wielkie. Po raz kolejny gościliśmy w naszym lesie ornitologów z leszczyńskiej grupy OTOP - Pana Grzegorza Lorka i Pana Adama Stankowskiego, którzy pomogli nam lepiej poznać te niezwykłe ptaki i zdradzili wiele ich tajemnic.

 

Bliskie spotkanie z uszatką

Nasza przygoda zaczęła się od wyprawy w miejsce, gdzie już wcześniej widzieliśmy sowę uszatkę. I faktycznie – była tam! Siedziała spokojnie, pozwalając nam się podziwiać. Możliwość zobaczenia jej na własne oczy to coś, czego nie da się porównać z żadnym zdjęciem czy filmem.

Zdjęcie przedstawia uczestników Nocy Sów obserwujących sowę przez lornetki (fot. archiwum nadleśnictwa)

Po tej ekscytującej obserwacji wróciliśmy do izby leśnej, gdzie czekał na nas ciekawy wykład o sowach. Dowiedzieliśmy się m.in., dlaczego poruszają się tak cicho, jak działa ich niezwykły wzrok i co sprawia, że są mistrzami nocnego polowania.

Zdjęcie przedstawia uczestników Nocy Sów podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych przez ornitologów (fot. archiwum nadleśnictwa)


Co sowa zjadła na obiad?

Jednym z najbardziej fascynujących momentów było badanie wypluwek – małych kulek, które sowy „wypluwają” po trawieniu pokarmu. Każdy, kto tylko chciał, mógł rozłożyć je na części i zobaczyć, co w niej jest. Była to prawdziwa detektywistyczna zagadka!

A co znaleźliśmy w środku?

Pozostałości po tym, czym żywi się sowa - kości gryzoni i ich sierść.

Zdjęcie przedstawia sowie wypluwki, czyli zlepki niestrawionych części pokarmu sowy (fot. archiwum nadleśnictwa)

Zdjęcie przedstawia uczestników zajęć podczas pracy z wypluwkami (fot. archiwum nadleśnictwa)

Zdjęcie przedstawia uczestnika obserwującego przez lupę wypluwkę, którą trzyma w ręce (fot. archiwum nadleśnictwa)

 

Wspólne ognisko na zakończenie

Po tylu wrażeniach przyszedł czas na ognisko. Pieczone kiełbaski, rozmowy i dzielenie się wrażeniami sprawiły, że atmosfera była naprawdę rodzinna - za co serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszgo spotkania.

 

Film utworzono w aplikacji InShot (Muzyka: Harmony Muzyk: @iksonmusic). Montaż: P.Prętkowski

 

Trochę historii…

Pierwsza Noc Sów w naszym ndleśnictwie odbyła się w 2018 roku – wówczas przyjęła ona formę zajęć edukacyjnych dla uczniów korzystających z naszej oferty.

Rok później, w 2019 roku, do poznawania tych niezwykłych ptaków zaprosiliśmy słuchaczy lokalnego uniwersytetu trzeciego wieku - po części teoretycznej, mimo niespszyjającej pogody, dzielnie przemierzaliśmy las, nawołując mieszkające w nim sowy.

Kolejne spotkanie odbyło się w 2022 roku w lesie niedaleko miejscowości Pogorzela (leśnictwo Międzyborze). Wówczas, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury "Hutnik" w Gostyniu, zorganizowaliśmy zajęcia dla chętnych dzieci i młodzieży. Spotkaliśmy się w wigwamie w środku lasu, gdzie, po dużej dawce teoretycznej wiedzy, udaliśmy się na długi, nocny spacer po lesie. Wtedy udało nam się usłyszeć pohukiwanie puszczyka.

A w tym roku?

W tym roku mieliśmy okazję zobaczyć na żywo sowę uszatkę! To spotkanie na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników. 

Zdjęcie przedstawia sowę na gałęzi drzewa (fot. A. Stankowski)
 

 

Razem dla sów!

Nasza współpraca z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków to strzał w dziesiątkę. Ich wiedza i pasja sprawiają, że Noc Sów to nie tylko ciekawa przygoda, ale też świetna lekcja przyrody. Dzięki nim uczymy się, jak chronić te fascynujące ptaki i jak ważną rolę pełnią w ekosystemie.

 

A czym jest Ogólnopolska Noc Sów?

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne, które od 2013 roku organizuje Stowarzyszenie Jestem na Ptak!. Celem jest popularyzacja wiedzy o sowach – tajemniczych, nocnych mieszkańcach lasów, parków, a nawet miast.

Co roku, na przełomie zimy i wiosny, w całej Polsce odbywają się spotkania prowadzone przez leśników, ornitologów i pasjonatów przyrody. To doskonała okazja, żeby posłuchać o zwyczajach sów, ich roli w przyrodzie, sposobach ochrony, a także nauczyć się rozpoznawać ich głosy.

Podczas Nocy Sów uczestnicy często wyruszają w teren, by nasłuchiwać i obserwować te ptaki, biorą udział w wykładach, a nawet w praktycznych zajęciach – jak badanie wypluwek.

W naszym nadleśnictwie Noc Sów organizujemy od kilku lat i za każdym razem spotyka się z dużym zainteresowaniem uczestników. To dowód na to, że sowy naprawdę mają w sobie coś magicznego!