Asset Publisher Asset Publisher

Odkrywamy las wszystkimi zmysłami

W minionym tygodniu, w lasach w okolicy Gostynia, odbył się rodzinny spacer przyrodniczy, który zorganizowaliśmy wspólnie z GOK-iem „Hutnik”. Nasze spotkanie rozpoczęło cykl wydarzeń organizowanych w ramach „Kwietnia dla Ziemi” i zgromadziło blisko 30 osób.

W piątkowe popołudnie las przyjął nas wyjątkowo gościnnie – promienie słońca przedzierały się przez gałęzie, śpiew ptaków towarzyszył nam od pierwszych kroków, a w powietrzu czuć było wiosnę. W takich okolicznościach odbył się spacer edukacyjny, podczas którego przekonywaliśmy mieszkańców Gostynia o tym, że las warto jest poznawać wszystkimi zmysłami.

Zdjęcie przedstawia leśników idących drogą z grupą ludzi, w tle widoczny jest las (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Zanim jednak ruszyliśmy w drogę, zatrzymaliśmy się na chwilę przy temacie bezpieczeństwa. Porozmawialiśmy o tym, jak odpowiedzialnie zachowywać się w lesie, dlaczego warto zwracać uwagę na kleszcze i jak nie szkodzić przyrodzie.

Zdjęcie przedstawia grupę ludzi stojących w lesie z leśnikami (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Tuż po wprowadzeniu każdy z uczestników otrzymał specjalną drewnianą ramkę, dzięki której mógł stworzyć swój własny „obraz lasu”. Podczas spaceru zbieraliśmy różne naturalne elementy – z szacunkiem i uważnością, pamiętając, że wiele roślin podlega ochronie. Każda ramka była inna, tak jak inne były spojrzenia na otaczający nas las.

Zdjęcie przedstawia  drewnianą ramkę z logo Nadleśnictwa Piaski z liśćmi i roślinami tworzącymi obraz (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Rozmawialiśmy o drzewach, które spotykamy w naszych lasach, o roślinach i o zwierzętach, które są ich mieszkańcami. Mieliśmy też wyjątkowe szczęście – udało nam się zaobserwować dzięcioła czarnego, największego z naszych dzięciołów. Jego donośne stukanie i wyrazista sylwetka zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.

Zdjęcie przedstawia uczestników spaceru przyrodniczego stojących w lesie (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Nie zabrakło również zadań, które pozwalały spojrzeć na las inaczej – dosłownie! Dzięki lusterkom podziwialiśmy korony drzew bez zadzierania głowy. To niecodzienne spojrzenie na las wywołało sporo radości – szczególnie wśród najmłodszych.

Zdjęcie przedstawia leśnika prowadzącego grupę dzieci, które trzymają w rękach lusterka (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Dorośli z kolei mogli sprawdzić się w rozpoznawaniu drzew po dotyku. Z zasłoniętymi oczami trzeba było zapamiętać fakturę, kształt i „charakter” drzewa, a potem spróbować odnaleźć je ponownie. To zadanie pokazało, jak dużo możemy odkryć, gdy pozwolimy sobie zwolnić i zaufać zmysłom.

Zdjęcie przedstawia profil kobiety z zasłoniętymi oczami, która dotyka pnia drzewa (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Czas minął bardzo szybko – jak to zwykle bywa, gdy dobrze się bawimy i uczymy jednocześnie. Spacer zakończyliśmy wspólnym zdjęciem, a w rękach uczestników znalazły się ich własne, niepowtarzalne ramki z lasu – pamiątka pełna liści, zapachów i wspomnień.

Zdjęcie przedstawia leśnika trzymającego gałązkę buka oraz stojących obok niego uczestników spaceru (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Zdjęcie przedstawia leśnika z grupą dzieci stojących w lesie (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Zdjęcie przedstawia dzieci stojące przy dużym pniu buka (fot. archiwum nadleśnictwa, P. Prętkowski)

Dziękujemy wszystkim za obecność i wspólnie spędzony czas. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać las z nieco innej strony – tej bliskiej, dostępnej, ale wciąż pełnej tajemnic. Już teraz zapraszamy na kolejne spacery i leśne przygody. Do zobaczenia!