Asset Publisher Asset Publisher

Mamy nowy pomnik przyrody!

20. listopada, na terenie leśnictwa Halin, w uroczysku Zielony Dąb w Osieku, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy przy nowo ustanowionym pomniku przyrody. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chojnie wraz z opiekunem Piotrem Wolskim oraz leśniczym Hubertem Wojtkowskim.

Starania o to, aby objąć ochroną wyjątkowy dąb rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Wówczas nasz kolega Hubert Wojtkowski – leśniczy leśnictwa Halin gościł u siebie młodzież ze szkoły podstawowej w Chojnie. Młodzi uczniowie wybrali się na majową wycieczkę do lasu, podczas której leśniczy pokazał im wyjątkowe drzewo – okazały dąb szypułkowy rosnący na skraju osieckiego lasu. Młodzi przyrodnicy, zachwyceni majestatycznym drzewem, uznali, że jest ono warte szczególnej ochrony.  
I tak wszystko się zaczęło. 

 

Procedura uznania drzewa za pomnik przyrody trwała ponad rok. Konieczne było zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji, dokonania pomiarów i otrzymania zgody odpowiednich instytucji. Jednak dzięki inicjatywie młodzieży i włożonego przez nią trudu, dziś możemy pochwalić się nowym pomnikiem przyrody, który w związku z tegorocznymi obchodami, otrzymał nazwę „Dąb Niepodległości”.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom szkoły podstawowej w Chojnie za dotychczasową współpracę! Cieszymy się, że dobro naszej lokalnej przyrody jest dla Was tak ważne. Jesteśmy dumni z tego, że wspólnie z nami chcecie się o nią troszczyć. 

Więcej o działaniach zmierzających do ustanowienia nowego pomnika przyrody pisaliśmy w czerwcowym numerze „Wieści z lasu”, który znajdziecie TUTAJ i do którego lektury serdecznie zachęcamy.     

                                                                
Za pomnik przyrody mogą być uznane – wg definicji ustawowej - “pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.” Ustanowienie pomnika przyrody następuje wyłącznie w formie uchwały Rady Gminy, określającej nazwę danego pomnika, jego położenie, sprawującego nadzór, szczególne cele ochrony, w razie potrzeby ustalenia dotyczące jego czynnej ochrony oraz zakazy właściwe dla tego obiektu, obszaru lub jego części. Uchwała wymaga uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska.