Asset Publisher Asset Publisher

Badamy i chronimy polskie bieliki

Pod hasłem "Badamy i chronimy polskie bieliki" odbyła się tegoroczna akcja obrączkowania bielików na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

20 maja, Członkowie Komitetu Ochrony Orłów, na czele z ornitologiem profesorem Tadeuszem Mizerą, odwiedzili  lasy naszego nadleśnictwa w poszukiwaniu młodych bielików.I choć w tym roku odchowane zostały młode w dwóch gniazdach , to i tak jest to ogromny powód do radości. Możemy pochwalić się w tym sezonie nową parą lęgową
 
Czym jest obrączkowanie ptaków?
 
Obrączkowanie polega na umieszczeniu na nogach (dokładnie na skokach) ptaka obrączek z kodem, stanowiącym pewnego rodzaju ich „dowód osobisty”. Jest on niepowtarzalny i indywidualny dla każdego osobnika.
Dzięki temu możliwa jest identyfikacja ptaków, lepsze poznawanie ich życia, zwyczajów, czy tras wędrówek. 

Ogólnopolska baza danych o zaobrączkowanych ptakach znajduje się w Stacji ornitologicznej PAN w Gdańsku. Tam też należy zgłaszać każdego znalezionego ptaka z obrączką.


 
Kilka słów o bieliku
 
Bieliki należą do grupy ptaków zwanych szponiastymi. Swoją nazwę zawdzięczają ostrym pazurom (szponom), które wraz z  haczykowatym dziobem wykorzystują do polowań. 
Większość szponiastych występujących w naszym kraju gniazduje w lasach, gdzie buduje potężnych rozmiarów gniazda na drzewach.
 
Bieliki potrafią budować ogromne gniazda, których wysokość dochodzić może do 4m, a masa sięgać aż jednej tony!

Bieliki, podobnie jak wszystkie inne ptaki szponiaste, podlegają w Polsce ochronie prawnej.
Szczególną formą  ochrony ich miejsc gniazdowania są tzw. strefy ochronne, które dzielą się na:
 
  •  strefy ochrony ścisłej
  •  strefy ochrony częściowej.

 

Pierwsze z wymienionych (strefy ochrony ścisłej) obowiązują cały rok. Co to oznacza? Są to miejsca szczególne, w całości pozostawione naturze. Na ich terenie nie ma miejsca dla człowieka. Obowiązuje tu zakaz wstępu, a podejmowanie jakichkolwiek działań wymaga konkretnego uzasadnienia i zgody odpowiedniego organu.

Strefy ochrony częściowej zajmują zazwyczaj większy obszar, który jest wyłączony z działalności człowieka tylko przez pewien okres. Kiedy? W czasie, gdy ptaki potrzebują najwięcej spokoju, tj. w okresie budowy gniazda, wysiadywania jaj i wychowu młodych. Okres ten dla bielików trwa od 1 styczna do 31 lipca. 
 
W naszym nadleśnictwie mamy wyznaczonych 8 stref ochronnych, które znajdują się w leśnictwach Karzec, Siedlec, Miranowo, Międzyborze, Mchy, Halin i Ostrowieczno.