Lista aktualności Lista aktualności

Wizyta emerytów w leśnictwie Międzyborze

W czwartek 28 listopada tego roku na terenie leśnictwa Miedzyborze odbyły się zajęcia w ramach Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Przewodnim tematem zajęć UTW była ochrona lasu, a dokładnie problemy z jakimi muszą mierzyć się leśnicy w związku ze szkodliwymi owadami. Spotkanie było podzielone na trzy części. Zarówno wykłady jak i pozostałe elementy tej wizyty odbywały się na świeżym powietrzu. 

Po krótkim wprowadzeniu pana nadleśniczego Tomasza Kwiecińskiego głos zabrała pani naczelnik Marlena Kowalkowska z RDLP Poznań. Opowiadała ona o szkodnikach drzew iglastych, w szczególności korniku drukarzu i korniku ostrozębnym oraz sposobach ochrony lasu przed nimi.

Po krótkiej przerwie na kawę i ciasto, swoją prelekcje zaczął leśniczy leśnictwa Miedzyborze pan Krzysztof Serek.  Została przez niego przedstawiona problematyka zamierania dębów, główne czynniki je powodujące oraz sposoby, którymi leśnicy próbują mu zapobiegać.

Ostatnim punktem spotkania było symboliczne sadzenie drzew na pobliskiej uprawie wraz z obecnymi pracownikami nadleśnictwa i RDLP. Pogoda dopisała, a wszyscy słuchacze gostyńskiego UTW wrócili do domów z nowymi doświadczeniami i dawką leśnej wiedzy.

Tekst i zdjęcia: Tobiasz Ostój (stażysta, l-ctwo Międzyborze)