Lista aktualności Lista aktualności

Skarb w środku lasu

Przyroda kryje w sobie wiele skarbów. A my mamy to szczęście, że podczas wykonywania swoich obowiązków, możemy je odkrywać.

Tym razem w rolę odkrywcy wcielił się leśniczy Leśnictwa Mchy, Pan Jacek Mądry.  Podczas pracy, w jednym z oddziałów lasu, zobaczył piękną, okazałą czereśnie ptasią, która wyróżniała się na tle innych drzew.

 Wobec takiego odkrycia nie można przejść obojętnie. Dzięki podjęciu odpowiedniej inicjatywy, piękna „Krysia”, bo takie imię otrzymała nasza czereśnia, dołączyła do grona pomników przyrody naszego nadleśnictwa.
 
Uroczyste oznaczenie pomnika przyrody miało miejsce w miniony poniedziałek. Wzięli w nim udział przedstawiciele naszego nadleśnictwa, na czele z leśniczym Jackiem, przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp. oraz uczniowie pobliskiej szkoły we Włościejewicach wraz ze swoimi opiekunami.

Na miejscu, dzieci dowiedziały się czym są pomniki przyrody oraz jakie warunki muszą spełnić drzewa, aby nimi zostać. Uczniowie usłyszeli również jaką rolę w lesie pełni czereśnia ptasia i gdzie najczęściej można ją spotkać.

Na koniec, przy pomnikowym drzewie, umieszczona została tabliczka z podstawowymi informacjami.
 
Czereśnia ptasia, mimo iż jest gatunkiem drzewa owocowego, rośnie również w lasach. Można ją spotkać w lasach liściastych i mieszanych, gdzie stanowi domieszkę, tzn. występuje w małych ilościach. Owoce czereśni ptasiej są znacznie mniejsze od znanych nam czereśni rosnących w sadach. Różnią się również smakiem, są zdecydowanie bardziej gorzkie. Mimo to stanowią one wyjątkowy przysmak dla ptaków. Dlatego obecność czereśni w lesie jest bardzo ważna.

„Krysia” ma ok 70 lat, ok 30m wysokości, a jej obwód pnia wynosi 177 cm. Swoje imię zawdzięcza związanej z pobliską miejscowością Mchy, mieszkającej niegdyś w tamtejszym pałacu, Krystynie Mielżyńskiej z rodu Tyszkiewiczów.
 
Serdecznie dziękujemy uczniom szkoły podstawowej z Włościejewic za zaangażowanie. Jesteśmy dumni z tego, że możemy współpracować z młodymi ludźmi, dla których otaczająca przyroda jest równie ważna, jak dla nas. Mamy nadzieję, że podobnych okazji do spotkań będzie jeszcze wiele.