Lista aktualności Lista aktualności

Posprzątaliśmy gostyński las

W minioną środę, 16. czerwca, pod hasłem „Mój czysty las”, odbyło się wspólne sprzątanie gostyńskiego lasu. Wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury „Hutnik” oraz Urzędem Miasta w Gostyniu zorganizowaliśmy akcję, w której mogli wziąć udział wszyscy chętni do wspólnego działania.

O godzinie 16.00 spotkaliśmy się w gostyńskim lesie, by po krótkim przywitaniu udać się na spacer w poszukiwaniu śmieci. Każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą przygotowaną wcześniej mapę terenu, worki i rękawiczki oraz wodę.

 

Zdjęcie przedstawia  Nadleśniczego omawiającego teren objęty akcją sprzątania

 

Śmieci w lasach


Mimo wzrastającej świadomości „ekologicznej”, temat śmiecenia w lesie stanowi w naszym społeczeństwie nadal poważny problem. Widać to zarówno na często uczęszczanych szlakach turystycznych, jak również w głębokich zakamarkach lasu.
Przekonali się o tym uczestnicy wczorajszej akcji. Na dzikich wysypiskach można znaleźć dosłownie wszystko: śmieci pochodzące z gospodarstw domowych, zużyty sprzęt elektroniczny, odpady przemysłowe, gruz i wiele innych rzeczy.

Zdjęcie przedstawia uczestników akcji "Mój czysty las" podczas zbierania śmieci.

 

Pamiętajmy, że odpady, które pozostawiane są w lesie nie są obojętne dla środowiska. Poza negatywnym wpływem na krajobraz, stanowią również poważne niebezpieczeństwo.
Dzikie wysypiska to źródło metali ciężkich, które dostając się do gleby i wód powierzchniowych, mogą powodować ich skażenie. Z kolei poprzez rozkład, śmieci wytwarzają gazy mogące prowadzić do samozapłonu, a w efekcie wywołać pożar. Substancje, które wydostają się do atmosfery w wyniku rozkładu śmieci sprzyjają również rozwojowi szkodliwych bakterii i niebezpiecznych grzybów.
Nie zapominajmy również o zwierzętach, dla których spotkane śmieci mogą stanowić poważne zagrożenie życia.

 

Zdjęcie przedstawia uczestników akcji "Mój czysty las"

 

Leśnicy w całej Polsce od lat walczą ze śmieceniem lasów. Co roku organizowany jest szereg akcji zachęcających do sprzątania lasów, np. ogólnopolskie akcje „Zbierz 5 z lasu”, „sprzątaMY”, czy lokalne wydarzenia, takie jak nasze wczorajsze spotkanie.

 

Zdjęcie przedstawia uczestników akcji "Mój czysty las"


Wszystkim, którzy wczoraj wspólnie z nami posprzątali las, serdecznie dziękujemy. Liczymy na Waszą obecność również w kolejnych spotkaniach. Najbliższe już w kolejną środę, 23. czerwca, w innym fragmencie gostyńskiego lasu. Więcej informacji już niebawem na naszej stronie.