Lista aktualności
Po opał do lasu
Leśne źródło energii - drewno. Jest to surowiec, który, choć wielokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, towarzyszy nam każdego dnia. Jest z nami zarówno w domu, w pracy, jak i w czasie wolnym - ukryte w meblach, książkach, instrumentach muzycznych, czy zabawkach. Od setek lat wykorzystywane w budownictwie, transporcie i produkcji, stanowi również cenne i przyjazne środowisku źródło energii.
Czy zastanawialiście się kiedyś ile zastosowań ma ten niepowtarzalny surowiec? To niebywałe, ale szacuje się, że współcześnie drewno i materiały drewnopochodne mają aż 30 tysięcy zastosowań! Są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek i materiałów biurowych.
Drewno, które wykorzystujemy do ogrzewania naszych domów to tzw. drewno opałowe (S4). Jest pozyskiwane z lasu, z drzew wyciętych zarówno w wyniku zabiegów pielęgnacyjnych, jak i na powierzchniach zrębowych – czyli takich, gdzie drzewa osiągnęły już odpowiedni do wycinki wiek i gdzie w kolejnym roku posadzone zostanie nowe pokolenie lasu.
Opał to drewno gorszej jakości, czyli takie, które ze względu na posiadające wady i uszkodzenia nie może zostać wykorzystane do produkcji mebli, narzędzi, ani papieru. Stanowi ono jednak cenne i przyjazne środowisku źródło energii.
Dlaczego warto palić drewnem?
Jak kupić drewno w lesie?
Drewno opałowe można kupić w ramach tzw. sprzedaży detalicznej prowadzonej przez leśników. W lesie można kupić zarówno przygotowane, pocięte i ułożone w stosy drewno opałowe, jak i samodzielnie przygotować stosy tzw. gałęziówki (M2), czyli pozostałych po przeprowadzonej wycince części pni gałęzi i czubów drzew. Tak pozyskany surowiec stanowi pełnowartościowe źródło energii, a przy tym jest bardzo tani.
Chcąc kupić drewno opałowe w naszym nadleśnictwie, należy skontaktować się z miejscowymi leśniczymi, do których kontakt znajduje się TUTAJ
Zdjęcia do artykułu: Aleksander Sikora, Maciej Rybacki