Lista aktualności Lista aktualności

KRUSZCZYK POŁABSKI NA TERENIE LEŚNICTWA SIEDLEC

      Rzadki gatunek storczyka  - kruszczyk połabski (Epipactis albensis Nováková et Rydlo) zakwitł na terenie Leśnictwa Siedlec. Jest byliną kłączową z rodziny storczykowatych dorastająca do maksymalnie 40 cm wysokości. Kwitnie od końca lipca do września. To gatunek występujący w żyznych lasach liściastych. W Polsce jest objęty ochroną ścisłą. W Polskiej Czerwonej Księdze Roślin ma kategorię narażonego na wymarcie. Po raz pierwszy został opisany przez czeskich botaników w 1978 roku, wyodrębniono go z spokrewnionego z nim kruszczyka szerokolistnego.

      W Europie spotykany jest w najczęściej w Czechach, Słowacji i wschodniej części Niemiec. W Polsce osiąga północno-wschodnią granicę zasięgu. Występuje najliczniej w południowej części kraju. Dotychczas stwierdzono go na około 30 stanowiskach. Stanowiska tego gatunku nie są liczne, najczęściej spotykane są w luźnych grupach po kilka okazów. Nie jest storczykiem rzucającym się w oczy, dlatego istnieje szansa, że część miejsc jego występowania pozostaje nadal nieodkryta.

       Na terenie Leśnictwa Siedlec stanowisko odnalazła ponad 10 lat temu dr Aneta Czarna z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Znajduje się w pobliżu rezerwatu „Bodzewko”, w cienistym grądzie (wielogatunkowym lesie liściastym). W tym roku zaobserwowano 4 egzemplarze w pobliżu drogi wiodącej do rezerwatu.

Tekst i zdjęcia: K. Świtalski