Lista aktualności
Drony pomagają chronić nasze lasy
Na początku września, w lasach leśnictwa Zawory i Mchy (teren gminy Książ Wielkopolski), Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, w ramach programu monitoringowego Single Market Programme, przeprowadzili lustrację naszych lasów sosnowych.
W naszej codziennej pracy stale dbamy o zdrowie lasów, nieustannie monitorując ich stan. Sosna jest u nas gatunkiem dominującym. I choć jest drzewem odpornym i dobrze radzi sobie w naszych warunkach, nie jest jednak wolna od zagrożeń. W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy czynniki wpływające na jej osłabienie, takie jak zmieniające się warunki klimatyczne, czy pojawiające się szkodniki. Jednym z nich jest węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus).
To właśnie z myślą o węgorku i jego wykryciu, wykorzystano drony. Dzięki nalotom dronowym mogliśmy dokładnie przyjrzeć się lasom z powietrza. Wykonano wizualną ocenę stanu zdrowia drzewostanów sosnowych oraz szczegółowy nalot fotogrametryczny, który dostarczył nam cennych danych. Specjalna kamera zamontowana na bezzałogowym statku powietrznym (BSP) pozwoliła wyznaczyć miejsca, z których pobrane zostaną próbki trocin sosnowych do badań laboratoryjnych. Analiza tych próbek pomoże nam ocenić skale zagrożenia naszych lasów, a przez to umożliwi skuteczniejszą walkę z nicieniem (węgorkiem sosnowym).
Nowoczesne technologie, takie jak drony, coraz częściej wykorzystywane są w leśnictwie. Korzystanie z nich umożliwia nam m.in. szybszą i precyzyjniejszą ochronę lasu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i współpracy z różnymi instytucjami, możemy skuteczniej dbać o bezpieczeństwo i przyszłość naszej przyrody, z której wszyscy korzystamy.
*Materiały do artykułu zostały zaczerpnięte ze strony WIORiN w Poznaniu (link do tekstu: Aktualności wojewódzkie / Aktualności / Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (piorin.gov.pl))