Lista aktualności Lista aktualności

Drony pomagają chronić nasze lasy

Na początku września, w lasach leśnictwa Zawory i Mchy (teren gminy Książ Wielkopolski), Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, w ramach programu monitoringowego Single Market Programme, przeprowadzili lustrację naszych lasów sosnowych.

W naszej codziennej pracy stale dbamy o zdrowie lasów, nieustannie monitorując ich stan. Sosna jest u nas gatunkiem dominującym. I choć jest drzewem odpornym i dobrze radzi sobie w naszych warunkach, nie jest jednak wolna od zagrożeń. W ostatnich latach coraz częściej obserwujemy czynniki wpływające na jej osłabienie, takie jak zmieniające się warunki klimatyczne, czy pojawiające się szkodniki. Jednym z nich jest węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus).

Węgorek sosnowiec (Bursaphelenchus xylophilus) to nicień pochodzący z Ameryki Północnej, który trafił do Europy w końcówce XX wieku. Na początku pojawił się w Portugalii, wyrządzając ogromne szkody w tamtejszych lasach. Węgorek atakuje głównie sosny, w tym sosnę zwyczajną (Pinus sylvestris L.), która jest gatunkiem dominującym w naszych lasach. W wyniku jego działania drzewo stopniowo usycha i zamiera. 

To właśnie z myślą o węgorku i jego wykryciu, wykorzystano drony. Dzięki nalotom dronowym mogliśmy dokładnie przyjrzeć się lasom z powietrza. Wykonano wizualną ocenę stanu zdrowia drzewostanów sosnowych oraz szczegółowy nalot fotogrametryczny, który dostarczył nam cennych danych. Specjalna kamera zamontowana na bezzałogowym statku powietrznym (BSP) pozwoliła wyznaczyć miejsca, z których pobrane zostaną próbki trocin sosnowych do badań laboratoryjnych. Analiza tych próbek pomoże nam ocenić skale zagrożenia naszych lasów, a przez to umożliwi skuteczniejszą walkę z nicieniem (węgorkiem sosnowym).

Zdjęcie przedstawia obraz lasu z kamery multispektralnej zamontowanej na dronie. Na zdjęciu wśród zielonych koron drzew, widać przebarwienia, co wskazuje na toczący się tam proces zamierania drzew. Teraz musimy sprawdzić, czy suche korony drzew, to efekt działania węgorka sosnowego. Dlatego z wyznaczonych miejsc zostaną pobrane próbki trocin do dalszych badań laboratoryjnych. (fot. WIORiN Śrem)


Nowoczesne technologie, takie jak drony, coraz częściej wykorzystywane są w leśnictwie. Korzystanie z nich umożliwia nam m.in. szybszą i precyzyjniejszą ochronę lasu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i współpracy z różnymi instytucjami, możemy skuteczniej dbać o bezpieczeństwo i przyszłość naszej przyrody, z której wszyscy korzystamy. 

 

*Materiały do artykułu zostały zaczerpnięte ze strony WIORiN w Poznaniu (link do tekstu: Aktualności wojewódzkie / Aktualności / Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa (piorin.gov.pl))