Lista aktualności
Do pełna proszę!
Dzięki pomocy KP PSP w Rawiczu uzupełniono wodę w zbiornikach przeciwpożarowych w Leśnictwie Kawcze.
Niemałe zdziwienie w Kawczu wywołał samochód ratowniczo-gaśniczy, który kilkukrotnie podjeżdżał do hydrantu. Wszystko to po to, by uzupełnić stan wody w dwóch zbiornikach przeciwpożarowych zakopanych w oddziale 78b leśnictwa Kawcze.
Każdy z nich ma pojemność 25000 litrów (25m3). W razie pożaru straż pożarna ma więc dostęp na miejscu do 50000 litrów wody.
Zbiorniki zabezpieczone są przed niepowołanymi gośćmi (np. ptakami, które próbowały budować gniazda) specjalnymi kapturami. W czasie akcji gaśniczej kaptury są ściągane i wkręcane są nasady hydrantowe, do których można podłączyć węże.
Okazało się, że jeden ze zbiorników jest praktycznie pełen. W drugim natomiast brakowało około 15000 litrów. Na szczęście po kilkukrotnej wizycie w Kawczu udało się również i jego uzupełnić. Następnie strażacy sprawdzili możliwość pobrania wody z obu zbiorników.
Miejmy nadzieję, że nie trzeba będzie z nich korzystać.
Dziękujemy strażakom z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu za pomoc i zaangażowanie w kontroli infrastruktury przeciwpożarowej Lasów Państwowych!
4.8.1. Zaopatrzenie wodne do celów przeciwpożarowych kompleksu leśnego to naturalne i sztucznie przygotowane zasoby wody przystosowane do poboru wody sprzętem gaśniczym w sposób opisany w pkt 4.8.6. Do sztucznych zasobów wody zalicza się: zbiorniki zakryte i odkryte, hydranty i studnie głębinowe.
4.8.2. Nadleśnictwo jest obowiązane do zapewnienie wymaganej przepisami liczby ujęć wody do celów gaśniczych, przystosowanych do poboru wody sprzętem będącym w posiadaniu straży pożarnej.
4.8.3. Punkt czerpania wody do ochrony przeciwpożarowej lasu składa się z:
a) miejsca pobierania wody,
b) Stanowiska wodnego (do ustawienia agregatu pompowego),
c) Dojazdu od najbliższej drogi publicznej lub dojazdu pożarowego.
4.8.4. Ilość wody do celów gaśniczych winna wynosić nie mniej niż:
a) ze zbiornika naturalnego lub sztucznego – 50m3;
b) z hydrantu, cieku lub studni głębinowej – 10dm3/s.
Zapas wody lub wydajność wymagane dla chronionej powierzchni można rozdzielić na dwa oddzielne ujęcia wody.
4.8.9. Początki dróg dojazdowych do ujęć wody należy oznakować obligatoryjnie, a dalszy ich przebieg – według potrzeb.
4.8.10. Wyznaczone miejsce czerpania wody – stanowisko wodne winno być oznakowane.
„Instrukcja ochrony przeciwpożarowej lasu”
Tekst i zdjęcia: Maciej Rybacki (L-ctwo Kawcze)