Lista aktualności
Chrońmy las przed pożarem!
W 2017 roku w Lasach Państwowych miało miejsce 1005 pożarów lasu, w wyniku których spłonęło aż 201,85 ha powierzchni leśnej. Główną przyczyną powstawania pożarów było umyślne działanie ludzi (34%) a także nieostrożność (13%). Około połowa pożarów lasu powstaje wiosną.
Nadleśnictwo Piaski posiada Rejonowy Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny. W sezonie dużego zagrożenia pożarowego w tym punkcie pełnione są dyżury przeciwpożarowe. Dyspozytorzy będący pracownikami Nadleśnictwa Piaski przyjmują zgłoszenia dotyczące pożarów lasu. Punkt jest w stałej łączności z jednostkami Państwowej Straży Pożarnej z terenów powiatów, na których znajdują się lasy nadleśnictwa tj. powiaty: gostyński, rawicki, krotoszyński, jarociński, kościański i śremski.
W Punkcie Alarmowo – Dyspozycyjnym wykrywa się także pożary lasów, wykorzystując do tego celu kamerę obserwacyjną zamieszczoną na maszcie w miejscowości Drzęczewo. Dyspozytor PAD-u podczas swojej pracy lustruje obszary leśne za pomocą systemu monitorującego. Podobna wieża została umiejscowiona na terenie Leśnictwa Dębno.
W okresie zwiększonego ryzyka powstania pożaru na wieży pełniony jest dyżur obserwacyjny. W PAD określa się również stopień zagrożenia pożarowego lasu, który jest ustalany na podstawie wilgotności ścioły i warunków atmosferycznych.
Stopień zagrożenia pożarowego wyraża się w skali od 0 do 3, gdzie zero to brak zagrożenia, a trzy oznacza zagrożenie bardzo duże.
W ubiegłym roku w lasach będących pod nadzorem Nadleśnictwa Piaski miały miejsce dwa pożary. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji dyspozytora i Straży Pożarnej ogień nie rozprzestrzenił się.
Chrońmy las przed pożarem bo las to nasze wspólne dobro !