Zimowe dokarmianie zwierzyny

W związku z panującymi ciężkimi warunkami zimowymi tj. zalegającą grubą pokrywą śnieżną, niskimi temperaturami powodującymi ograniczone możliwości pobierania żeru naturalnego przez zwierzynę leśną, myśliwi oraz leśnicy rozpoczęli w obwodach łowieckich zimowe dokarmianie.

    W związku z panującymi ciężkimi warunkami zimowymi tj. zalegającą grubą pokrywą śnieżną, niskimi temperaturami powodującymi ograniczone możliwości pobierania żeru naturalnego przez zwierzynę leśną, myśliwi oraz leśnicy rozpoczęli w obwodach łowieckich zimowe dokarmianie.
Dokarmianie zwierzyny powinno spełnić dwie zasadnicze funkcje: pierwszą z nich jest uzupełnienie ubogiej w okresie zimowym bazy żerowej i tym samym ułatwienie zwierzynie przetrwania niekorzystnego okresu bez większych ubytków naturalnych i spadku jakości osobniczej; drugą - zmniejszenie rozmiaru szkód wyrządzanych przez zwierzynę w tym okresie w drzewostanach i na polach. Podawana karma nie może być zbyt obfita i jednostronna. Obfite karmienie w nielicznych punktach dokarmiania powoduje koncentrację zwierzyny, wzrost zapotrzebowania na żer pędowy i korę, w efekcie czego otrzymujemy wzrost nasilenia szkód łowieckich w uprawach i młodnikach. Racjonalizacji powinny podlegać nie tylko rodzaje stosowanej karmy lecz również jej właściwe dawkowanie i rozmieszczenie w łowisku.
Niezwykle ważną i atrakcyjną dla zwierzyny pomocą jest ułatwienie jej dostępu do żeru naturalnego (np. odśnieżanie płatów borówki czernicy, wrzosu), ułatwienie dostępu do naturalnych wodopojów, ścinanie i pozostawianie drzew do spałowania (czyli ogryzania kory przez jelenie, daniele). Przed niedostatkiem wody chroni natomiast podanie soczystej karmy – buraków, marchwi, ziemniaków, jabłek.
Dużą rolę w odżywianiu się zwierzyny i zapobieganiu chorobom odgrywają składniki mineralne, zwłaszcza sól. Zapotrzebowanie na nią pokrywane jest z żeru naturalnego, karmy oraz częściowo z lizawek (drewniany słupek z umieszczoną w nim kostką soli – źródłem ważnych pierwiastków).
Zdania na temat potrzeby dokarmiania zwierzyny leśnej są podzielone nawet wśród specjalistów – są zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy dokarmiania. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że wykładając karmę pomagamy zwierzętom przetrwać najtrudniejszy okres, kiedy pokarm naturalny jest trudno dostępny i jest go mniej. Karma dostarczana zwierzynie jest tylko uzupełnieniem codziennej diety, nie może być jednak jej podstawą. W administracyjnym zasięgu działania Nadleśnictwa Piaski, spośród zwierzyny grubej żyje około: 890 jeleni, 1320 danieli, 6600 saren, 1140 dzików.
Pamiętajmy także o dokarmianiu ptaków, które w tak ekstremalnych warunkach zimowych również mają duże problemy ze zdobywaniem pokarmu.

R.Sz.