Asset Publisher Asset Publisher

Sowie święto już za nami!

W minionym tygodniu, w Izbie Leśnej naszego Nadleśnictwa, gościliśmy studentów Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W sobotni wieczór zaprosiliśmy ich do nas, by wspólnie z nimi przyjrzeć się najbardziej tajemniczym i magicznym ptakom nocnym – sowom.

W tajemniczą podróż w głąb sowiego świata zabrali  nas Pan Grzegorz Lorek – ornitolog, nauczyciel biologii, założyciel i lider leszczńskiej grupy OTOP oraz Pan Adam Stankowski  - lokalny miłośnik przyrody i pasjonat fotografii, o którym pisaliśmy już wcześniej (patrz – artykuł „Odlotowe zdjęcia”) .

Nasze spotkanie rozpoczęło się wykładem, podczas którego Pan Grzegorz przedstawił nam biologię sów, scharakteryzował gatunki, które możemy spotkać w naszych lasach oraz ślady, które w nich zostawiają.

Dowiedzieliśmy się m.in.  dlaczego sowy latają bezszelestnie i co sprawia, że potrafią obracać swoją głowę  aż o 270 stopni.  Każdy z uczestników miał okazję dotknąć aksamitnie gładkich sowich piór, porównać je z piórami innych ptaków, a także  zobaczyć sowią wypluwkę i posłuchać mrożącego krew w żyłach odgłosu puchacza.
Wspólnie odpowiadaliśmy na pytania, czy sowa rzeczywiście jest tak mądra jak się o niej mówi i dlaczego w  czasach starożytnych uznawano ją za boskiego ptaka. 

Dzięki uprzejmości Pana Adama Stankowskiego mogliśmy również zobaczyć  zdjęcia sów wykonane w naszej małej ojczyźnie. 

fot. Adam Stankowski

 

Po części teoretycznej, naładowani olbrzymią dawką wiedzy  udaliśmy się do lasu w poszukiwaniu sów. Ciemna noc i padający  deszcz podsycały w uczestnikach chęć leśnej wyprawy.  Wszyscy mieliśmy jeden, wspólny cel. W  ten wyjątkowy wieczór każdy z nas chciał zobaczyć lub chociaż usłyszeć głos  wspaniałych, nocnych łowczyni.  Niestety tym razem się nie udało. Deszczowa pogoda nie była naszym sprzymierzeńcem. Po przejściu kilkuset metrów w głąb lasu i licznych nawoływaniach głosu puszczyka, nie usłyszeliśmy żadnej odpowiedzi. 

Niemniej jednak, wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że już sama nocna  wycieczka do ciemnego lasu była dla nich wyjątkowym przeżyciem dla którego warto było wyjść z domu. 

Po zakończonym spacerze wróciliśmy do Izby Leśnej by zregenerować siły przy wspólnym posiłku, podsumować nasze spotkanie i podzielić się wrażeniami. A tych na pewno nie brakowało. 

Za mile spędzony czas serdecznie dziękujemy zarówno studentom Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jak i prowadzącym spotkanie – Panu  Grzegorzowi Lorkowi i  Panu Adamowi Stankowskiemu. 

Liczymy na to, że w przyszłości  jeszcze nie raz będziemy mieli okazję do tego, by wspólnie odkrywać piękno naszej lokalnej przyrody.

 

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie, które odbywa się co roku, począwszy od roku 2013, na przełomie marca i kwietnia. Jest to jedyna sowia noc w roku, która łączy ornitologów, pasjonatów przyrody i poszukiwaczy wiedzy.  I choć w  tym roku ogólnopolska Noc Sów przypada 23/24 marca, w naszym nadleśnictwie odbyła się tydzień wcześniej.
W naszym nadleśnictwie  sowie święto po raz pierwszy obchodziliśmy w ubiegłym roku. Wówczas przyjęło ono formę zajęć edukacyjnych dla najmłodszej grupy naszych odbiorców – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych (patrz:TUTAJ). W tym roku postanowiliśmy zorganizować je dla nieco starszych słuchaczy. Naszymi gośćmi byli studenci Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wspólnie z nami i zaproszonymi specjalistami zgłębiali  tajemnice sowiego świata.