Asset Publisher Asset Publisher

Reintrodukcja kuropatw

Kuropatwa (Perdix perdix) jest gatunkiem coraz rzadziej spotykanym w naszej rodzimej przyrodzie. Główne przyczyny zmniejszenia się tego przedstawiciela kuraków w Polsce to mechanizacja i chemizacja rolnictwa, straty lęgów powodowane przez drapieżniki jak również niekorzystne warunki pogodowe. Nadleśnictwo Piaski, w ramach programu działań na rzecz wzbogacania różnorodności przyrodniczej łowisk leśnych i polnych realizowanych w Ośrodku Hodowli Zwierzyny, corocznie zasiedla zarządzane obwody łowieckie kuropatwami hodowanymi w specjalnych wolierach. Od 2008 roku wypuszczono do naszych łowisk już ponad 4,3 tys. kuropatw.

Długość ciała kuropatwy wynosi około 30 cm, a masa do 0,5 kg. Jest to jeden z najmniejszych kuraków występujących na terenie naszego kraju. Gatunek ten cechuje się słabym dymorfizmem płciowym. Samice, nieznacznie mniejsze od samców, wyprowadzają jeden lęg w roku – składają najczęściej 15 -17 jaj. Niestety pisklęta są bardzo wrażliwe na warunki pogodowe, co ma bezpośrednie przełożenie na wysoką śmiertelność. Ptaki te charakteryzują się mimetyzmem - kolor upierzenia jest zbliżony do miejsca występowania. Kuropatwy łączą się w pary na całe życie i cechują się bardzo dobrze rozwiniętym instynktem macierzyńskim.

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak potrzebne i cenne są wszystkie inicjatywy, które pomagają utrzymywać różnorodność biologiczną pól i lasów. W przypadku naszego programu satysfakcja jest podwójna, gdyż przy okazji jego realizacji zgłębiamy biologię tego ciekawego i niestety zanikającego rodzimego gatunku ptactwa. Gatunku, który zasługuje na naszą troskę i opiekę.
 

Tekst: M. Praczyk