Asset Publisher Asset Publisher

Noc sów w Nadleśnictwie Piaski

Dnia 26.02.2022 roku, w wigwamie „Grandel” znajdującym się na terenie leśnictwa Międzyborze, odbyła się „Noc sów w Nadleśnictwie Piaski”.

Wydarzenie skierowane było dla chętnych dzieci z okolic Gostynia. W sobotnie popołudnie spotkaliśmy się  z nimi w środku lasu, by wspólnie poznawać ciekawostki na temat wyjątkowych nocnych ptaków – sów. 

Spotkanie było nawiązaniem do ogólnopolskiej „Nocy sów” organizowanej przez stowarzyszenie Jestem naPtak! już od 11 lat. Jego współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury „Hutnik” w Gostyniu, a gości specjalnymi – ornitolodzy z leszczyńskiej grupy OTOP (Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) – Grzegorz Lorek i Adam Stankowski

Zdjęcie przedstawia p.Grzegorza Lorka prowadzącego wykład (fot. A.Stankowski) 


Pierwsza część spotkania, podczas której panowie w pasjonujący sposób przedstawili nam sowi świat, odbyła się w wigwamie. Poznaliśmy m.in. gatunki sów, które można spotkać w naszych lasach oraz tajemnice ich bezszelestnego lotu. 

Zdjęcie przedstawia uczestników "Nocy sów w Nadleśnictwie Piaski" (fot. A.Stankowski)

 

Zdjęcie przedstawia p. Adama Stankowskiego z uczestnikami spotkania. 


Po części teoretycznej, gdy w lesie zapadał zmrok, udaliśmy się na spacer leśnymi ścieżkami, by wspólnie posłuchać odgłosów lasu. Po drodze odkrywaliśmy leśne ciekawostki, by w końcu, po krótkim nawoływaniu sów, usłyszeć samca puszczyka.

Zdjęcie przedstawia uczestników "Nocy sów w Nadleśnictwie Piaski" (fot. A.Stankowski)

 

Zdjęcie przedstawia uczestników "Nocy sów w Nadleśnictwie Piaski"

 

Wszystkim uczestnikom naszego spotkania serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas, a naszym wspaniałym gościom, za dużą dawkę przyrodniczej wiedzy. 

 


Noc sów w Nadleśnictwie Piaski
Sowie święto w naszym nadleśnictwie odbyło się już po raz trzeci (po 2-letniej przerwie). Pierwszy raz miało miejsce w 2018 roku. Wówczas spotykaliśmy się z uczniami pobliskich szkół w naszej izbie leśnej, by w ramach zajęć edukacyjnych opowiadać uczestnikom o sowach.
Rok później (2019), spotkaliśmy się ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku. Wówczas po raz pierwszy zaprosiliśmy na nasze spotkanie ornitologów – panów Adama i Grzegorza.

Zaproszeni goście

Grzegorz Lorek –  podróżnik, ornitolog, biolog, nauczyciel w I LO w Lesznie, a także założyciel i lider Leszczyńskiej Grupy OTOP (Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków


Zdjęcie przedstawia p. Grzegorza Lorka (fot. archiwum prywatne G.Lorek)

Adam Stankowski – lokalny miłośnik przyrody, pasjonat fotografii, autor albumu pt.: „U źródeł Rowu Polskiego”, aktywny członek leszczyńskiej grupy OTOP. 


Zdjęcie przedstawia p. Adama Stankowskiego (fot. archiwum prywatne A.Stankowski)