Asset Publisher
Niebezpieczny przybysz
Wędrując przez tereny otwarte możemy dużo częściej spotkać oprócz naszych gatunków rodzimych, także gatunki obce – przybyłe z innych regionów geograficznych. Część z nich to tzw. gatunki inwazyjne – ekspansywne, których rozprzestrzenianie stanowi zagrożenie dla miejscowych gatunków. Jednym z nich jest okazała trojeść amerykańska (Asclepias syriaca L.), sprowadzona w XVIII w. z Ameryki Północnej. Jest główną rośliną żywicielską motyla monarchy wędrownego (Danaus plexippus), znanego z długich wędrówek z Meksyku do Kanady. Łatwo ją rozpoznać po dużych eliptycznych liściach, wysokiej do 1,5 m łodydze oraz mięsistoczerwonych kwiatostanach. Przełamana łodyga wydziela trujący sok mleczny.
Była ona sprowadzona jako roślina miododajna, a okazała się wrogim sąsiadem dla naszych gatunków. Zaborcza ekspansywność tej rośliny przyczynia się do trwałej eliminacji ze stanowisk rodzimych gatunków i wiążących się z tym zmian w szacie roślinnej. Największe zagrożenie stanowi dla niskiej roślinności muraw ciepłolubnych i kserotermicznych oraz siedlisk marginalnych, występujących na nieużytkach w krajobrazie rolniczym. Z raz zajętego terenu bardzo trudno trojeść usunąć, nie pomaga kilkukrotne koszenie, gdyż rozbudowany system korzeniowy może sięgać ponad 1m w glebę. Na szczęście jest jeszcze rośliną stosunkowo rzadką w Wielkopolsce, widoczne na zdjęciach napotkano w dolinie Obry pomiędzy Osowem a Markowem.
Od 2011 roku znajduje się na ministerialnej liście roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym i siedliskom przyrodniczym. Prawnie zabronione jest rozmnażanie, oferowanie w sprzedaży, przemieszczanie i wprowadzanie do środowiska. W 2017 roku została także objęta zakazem uprawy w całej UE.