Asset Publisher Asset Publisher

Chroń lasy przed pożarem

Lato w tym roku nie daje nam wytchnienia. Bardzo wysoka temperatura powietrza utrzymuje się już długi czas, co przy braku opadów, może stać się dla lasu bardzo niebezpieczne. Dlatego bardzo prosimy aby w tym upalnym okresie zachować szczególną ostrożność podczas leśnych wędrówek.

Utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie temperatury prowadzą do  wysychania ściółki oraz roślinności znajdującej się w runie leśnym. To sprawia, że właśnie w okresie letnim  las staje się doskonale łatwopalnym materiałem. Pamiętajmy jednak, że do powstania pożaru niezbędne jest źródło ognia. Niestety źródłem tym najczęściej jest człowiek. 

90% pożarów lasów wywołane jest przez człowieka

Wiecie, że 9 na 10 pożarów pojawiających się w naszych lasach spowodowane jest przez człowieka? Są to zarówno celowe podpalenia, jak i  działania nieumyślne. 

Jedną z najczęstszych  przyczyn nieumyślnego podpalenia jest posługiwanie się otwartym ogniem w lesie. Co to znaczy? Otwarty ogień to np. zapalone zapałki, zapalniczki, tlące się papierosy, których niedopałki wyrzucane są na wysuszoną ściołę leśną, czy rozpalane  w pobliżu lasu  ogniska.

Palenie ognisk w lesie oraz w odległości do 100 m od granicy lasu jest zabronione. Rozpalenie ogniska na terenach leśnych możliwe jest tylko w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych i odpowiednio przygotowanych. 

W naszych lasach mamy obecnie 2. stopień  zagrożenia pożarowego. Nie jest to jeszcze najwyższy, 3. stopień, który wskazuje na bardzo duże  zagrożenie pożarem, ale jeśli w najbliższym czasie nie spadną opady deszczu, a temperatura powietrza będzie się utrzymywać, najwyższe zagrożenie pożarem może pojawić się już wkrótce.

Jak określamy zagrożenie pożarowe?
Mierząc wilgotność ściółki leśnej, wilgotność powietrza i  określając współczynnik opadowy.

Pomiary dokonywane są w okresie wzmożonego zagrożenia pożarowego, czyli  po ustąpieniu pokrywy śnieżnej,  od początku marca do końca września. Mierząc wilgotność ściółki, pobieramy ją z drzewostanu sosnowego znajdującego się w III klasie wieku, tzn. że do pomiaru zbieramy ściółkę znajdującą się pod 40 – 60-letnimi drzewami.  Robimy to dwa razy dziennie – o godzinie 9.00 i 13.00. Zebraną  ściółkę umieszczamy w specjalnym przyrządzie mierzącym jej wilgotność.
Jeśli wilgotność ściółki jest duża, zagrożenie pożarowe jest małe. Jeśli spada – wzrasta zagrożenie pożarami. 

Do pomiaru wilgotności powietrza i określenia współczynnika opadowego służą urządzenia znajdujące się w ogródku dendrologicznym znajdującym się przy siedzibie naszego nadleśnictwa.

Urządzenie do pomiaru wiltoności powietrza mierzy wilotność na wysokości 0,5m i 2m. Do określenia stopnia zagrożenia pożarowego wykorzystywany jest pomiar zebrany na wysokości 0,5m.

Deszczomierz służścy do określenia wielkości opadu atmosferycznego.

 

Pomiary wykonywane są automatycznie i wysłane do odpowiedniego programu, który po przeliczeniu wszystkich danych określaja stopień zagrożenia pożarowego.  

Wyróżniamy cztery stopnie zagrożenia: 
- stopień 0. – czyli brak zagrożenia
- stopień 1. – zagrożenie małe, 
- stopień 2. – zagrożenie średnie, 
- stopień 3. – czyli zagrożenie duże

Wspomniane wyniki pomiarów wskazują na panujący obecnie 2. stopień zagrożenia pożarowego w naszych lasach. Ze względu na to nie jest jeszcze konieczne wprowadzenie okresowego zakazu wstępu do lasu.  Okresowy zakaz wstępu do lasu zostaje wprowadzony  przy 3.stopniu zagrożenia pożarowego, gdy wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00, przez 5 dni z rzędu, będzie niższa od 10 %. 

Mimo to, apelujemy o szczególną ostrożność, a w przypadku zauważenia ognia w lesie o alarm odpowiednich służb. 

Przypominamy, że przy siedzibie Nadleśnictwa Piaski znajduje się Punkt Alarmowo – Dyspozycyjny, gdzie od marca do końca września pełnione są dyżury w godzinach 8.00 do 21.00 Numer telefonu do PAD-u to 655739085  Widząc pożar w lesie możecie zadzwonić pod podany numer, a pełniący dyżur pracownik zlokalizuje miejsce pożaru, powiadomi odpowiednie służby i udzieli informacji jak się zachować.  

Pamiętajmy, że ogień rozprzestrzenia się szybko, zaś jego gaszenie trwa znacznie wolniej. Dlatego pamiętajmy o zdrowym rozsądku. Chwila nieuwagi  może wiele kosztować. Las jest żywym organizmem, to miejsce życia wielu roślin i zwierząt. Pamiętajmy o tym za każdym razem gdy go odwiedzamy. Nie pozwólmy, by chwila naszej nieuwagi doprowadziła do tragedii. Dbajmy o nasze wspólne dobro. Chrońmy las przed pożarem.